چه زمانی بهتر است به مشهد سفر نکنیم؟

‌چه موقع به مشهد سفر کنیم و چه موقع سفر نکنیم؟ یکی می‌گوید که در اواسط اردیبهشت سفر کنیم و دیگری بهترین زمان را وسط تابستان یا اوایل مهر می‌داند. اختلاف همیشه سر این قضیه وجود دارد.

واقعاً نمی‌توان جواب قطعی و درستی برای بهترین زمان مسافرت به مشهد داد؛ این شهر همیشه شلوغ و پر از مسافر است. یک نفر که کارمند است، فقط می‌تواند تعطیلات را برای سفر به این شهر زیارتی انتخاب کند و شخصی که شغلش آزاد است، در انتخاب زمان، انعطاف‌ بیشتری دارد.

بر اساس تجربه‌ای که بسیاری از مسافران و خود ما داشته‌ایم، بعضی زمان‌ها برای سفر به مشهد مناسب است. فقط از این لحاظ که نسبت به بقیه مواقع خلوت‌تر است. برای همین اگر به دنبال این هستید تا در یک موقع مناسب و خلوت به مشهد بیایید، بهتر است که چنین روزهایی را انتخاب کنید. البته این انتخاب به نوع شغل شما بستگی دارد. مسلماً برای کارمندان مناسب نیست و آن‌ها همیشه محدودیت‌هایی دارند.

زمان مناسب برای سفر به مشهد

  • فصل بهار

فصل بهار با شلوغی در مشهد شروع شده؛ اما با خلوتی تمام می‌شود. شلوغی از این لحاظ که عید نوروز همیشه شلوغ و پر از مسافران از سراسر کشور است. از این رو برای رزرو هتل و خرید بلیت قطار یا هواپیما در این روزها باید از حدود یک ماه قبل اقدام کرد. شانس پیدا کردن جای خالی در این مواقع، به صفر نزدیک است؛ مگر اینکه کسی سفر خود را کنسل کرده باشد. اردیبهشت و خردادماه زمان خوبی برای سفر است؛ مشهد هم خلوت است و هم اینکه قیمت‌ها بسیار مناسب است. یکی از دلایل آن هم نزدیک بودن به زمان امتحانات مدارس در اردیبهشت و برگزاری آن در خردادماه است. از آنجا که تیرماه هم کنکور برگزار می­‌شود، بسیاری از خانواده‌هایی که دانش‌آموز دارند، به طور کلی فکر مسافرت را در این روزها از ذهن بیرون می‌کنند. برای همین اگر در این دو ماه حتی بدون رزرو هتل وارد مشهد شوید، مطمئناً باشید که در بهترین نقطه هم می‌توانید یک اتاق یا سوییت خالی پیدا کنید.

  • فصل تابستان

فصل تابستان با شلوغی شروع و با شلوغی هم تمام می‌شود. تیرماه، امتحانات مدارس تمام شده و خانواده‌ها دیگر مشغله به اصطلاح بچه مدرسه‌ای و کنکوری ندارند. حتی امتحانات دانشجویان هم تمام شده و تقریباً می‌توان گفت که فکر بیشتر مردم آزاد است. هوا هم هنوز در اوایل تیرماه به آن صورت گرم نشده است. پس همه به مسافرت می‌روند و باید گفت یکی از پیک­‌های شلوغی مشهد است؛ اما در مردادماه می‌توان مشهد را خلوت پیدا کرد. به این دلیل که بیشتر مردم در تیرماه به سفر رفته‌اند و هم اینکه هوا به شدت گرم می‌شود. برای همین مردادماه زمان مناسب و خوبی برای سفر به مشهد است؛ اما شهریور به ویژه اواخر ماه، اصلاً برای افراد با وقت آزاد توصیه نمی‌شود. با توجه به اینکه ماه بعدش مدارس باز خواهد شد، بیشتر خانواده‌هایی که فرزند محصل دارند یا دانشجویان، از این زمان برای سفر استفاده می‌کنند. برای همین نه تنها مشهد، بلکه بیشتر شهرهای دیگر ایران هم شلوغ است.

  • پاییز و زمستان

در این دو فصل، تقریباً مشهد نسبت به ماه‌های دیگر خلوت‌تر است. البته باز هم تأکید می‌کنیم که خلوت مطلق در مشهد وجود ندارد؛ اما با توجه به باز بودن مدارس و فعالیت جدی‌تر ادارات، هر کسی که فرصت داشته باشد، در یک زمان خاص به مشهد می‌رود. از آنجا که دی و بهمن ماه بیشتر شهرها از جمله مشهد پوشیده از برف‌ می‌شوند، کمتر کسی به فکر سفر در این زمان می‌افتد. همچنین نیمه اول اسفند هم بسیار خلوت است.

چه زمانی مشهد شلوغ است؟

به غیر از زمان‌هایی که در بالا نوشتیم، بعضی از روزها هم هستند که مشهد به شدت شلوغ می‌شود؛ حتی اگر آن ماه اصلاً مسافرخیز نباشد. این زمان‌ها به صورت زیر است:

  • هفته‌ای که در آن چند روز تعطیلی وجود دارد. در کشور ما وقتی دو روز وسط هفته تعطیل باشد، ناخودآگاه و به صورت خودکار آن هفته به تعطیلی کامل تبدیل می‌شود. حالا اگر هم این تعطیلی بخواهد آخر یا اول هفته هم باشد. چنین روزهایی بیشتر مردم به مسافرت می‌روند. برای همین اگر در روزهای تعطیلی پشت سر هم به مشهد رفتید، نباید انتظار خلوتی داشته باشید.
  • در شهادت و ولادت امام رضا (ع) به هیچ وجه مشهد خلوت نیست. در واقع باید گفت که این دو روز مشهد بیشترین حجم ترافیک مسافران و زائران را دارد. همچنین تاسوعا و عاشورا هم جزو روزهای شلوغ شهر مشهد است.
  • آخر هفته‌ها همیشه مشهد شلوغ‌تر است. خیلی از مردم از سراسر کشور با هواپیما یا قطار، سفر یک روزه به مشهد دارند. سفر خود را از پنجشنبه شروع می‌کنند و جمعه شب هم برمی‌گردند.
  • چند روز مانده به یک تعطیلی بزرگ مانند عید نوروز هم مشهد شلوغ می‌شود. در واقع از آنجایی که برخی نمی‌خواهند تا به شلوغی اصلی تعطیلات کشور برخورد کنند، چند روز قبل‌تر را انتخاب می‌کنند. نمی‌توان گفت که چند روز قبل همیشه شلوغ است؛ اما نسبتاً خلوتی کمتری نسبت به روزهای عادی دارد.

چه زمانی برای سفر به مشهد مناسب‌ تر است؟

با این همه توضیح، پس چه زمانی را برای سفر به مشهد انتخاب کنیم؟ این سؤال بیشتر کارمندان است. به هر حال آن‌ها در انتخاب زمان انعطاف‌پذیری کمتری دارند و از این رو نمی‌توانند در هر موقع که قصد سفر داشتند، به مسافرت بروند. بهترین موقع برای کارمندان انتخاب تعطیلات در وسط هفته‌ها است. البته این پیشنهاد ما است و هر کسی باید بر اساس شرایط خودش، بهترین موقع را انتخاب کند. مهم‌ترین نکته‌ای که مسافران باید قبل از سفر داشته باشند، این است که حتماً زودتر از حد معمول اقدام به رزرو بلیط قطار یا هواپیما و همچنین اقامت هتل برای خود کنند. هیچگاه به امید خالی بودن هتل‌ها، رزرو هتل را به تعویق نیاندازید.

اگر شغل‌تان آزاد است یا اینکه در انتخاب زمان سفر مشکلی ندارید، بهتر است که در روزهای غیر از پیک سفر به سمت مشهد حرکت کنید. برای اینکه هم شهر خلوت‌تر است و هم اینکه بیشترین لذت را از سفر خواهید برد.