با کرونا هم می‌توان سفر کرد؛ اما به چند شرط

با کرونا هم می‌توان سفر کرد؛ اما به چند شرط

امسال فروردین، هیچکسی طعم عید را نچشید. مردم به دلیل بروز شیوع کرونا مجبور به قرنطینه در خانه شدند. اگر به جایی می‌رفتند، هیچ شهری هم پذیرای آن‌ها نبود. به هر حال عیدی نبود که مردم قبل از شروع سال برای آن برنامه‌ریزی می‌کردند. تا اوایل اردیبهشت تقریباً بیشتر شهرها هم بسته بودند و وسیله حمل‌ونقل هم به سختی پیدا می‌شد؛ اما در حال حاضر کم کم شهرها باز شده و هتل‌ها و دیگر مراکز اقامتی و پذیرایی با رعایت شرایط خاصی می‌توانند از مسافرین استقبال کنند.

البته هنوز مسافرت به معنای سفر کردن توصیه نمی‌شود؛ خطر کرونا وجود دارد. آمار کشور نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان کاهش زیادی نداشته است. در این بین برخی مجبور هستند که به سفرهای کاری بروند. کار توقف‌پذیر نیست و باید به هر طریقی شده، انجام شود. چاره‌ای هم نیست؛ اما راهکارهایی وجود دارد که به شما از مبتلا نشدن به ویروس کرونا کمک زیادی کند. در ادامه مقاله، قصد داریم تا نکات بهداشتی را برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا در سفر بنویسیم.

اصول بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا در سفر

 • اول از همه، به فکر مرکز اقامتی برای خود باشید. البته اگر قرار باشد که به شهر خیلی دورتر از محل زندگی خود بروید. در حال حاضر مراکز اقامتی و هتل‌ها باز هستند؛ اما باید اصول بهداشتی را رعایت کنند. آن‌ها از طرف وزارت بهداشت هم همیشه مورد بررسی قرار می‌گیرند. متأسفانه ممکن است که تعدادی از آن‌ها که دور از نقاط بازدید قرار دارند، خیلی به قوانین بهداشتی عمل نکنند؛ برای همین از، قبل نسبت به انتخاب یک هتل یا هر مرکز دیگر سختگیری داشته باشید.
 • وسیله حمل‌ و نقل خود را به درستی مشخص کنید. اگر می‌توانید با خودروی شخصی سفر کنید که خیلی خوب است؛ اما به هر حال امکان آن برای همه وجود ندارد. از طرفی از روزهایی کرونایی، وسایل حمل ‌و نقل عمومی هم به سختی پیدا می‌شود.

قطار، هواپیما و اتوبوس هر کدام با محدودیت‌هایی مواجه شده‌اند. به هر حال اگر قصد سفر با این‌ وسایل نقلیه را دارید؛ بهتر است که از قبل در خصوص ایمن بودن آن و رعایت اصول بهداشتی مطمئن شوید. نکته مهم اینکه سفر وسیله‌ای هم نشوید که قانون فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کند.

 • ژل ضدعفونی کننده، دستکش لاتکس و پلاستیکی، ماسک و عینک محافظ به همراه داشته باشید. هرجا که پیاده یا به ساختمانی وارد شدید، حتماً با دستکش و ماسک بروید. در ادارات دولتی هر شهری بهتر است که عینک محافظ هم به صورت خود بزنید. در هر جا که رفتید، دست خود را با آب و صابون بشویید. اگر هم به آب دسترسی نداشتید، حتماً از ژل ضدعفونی دست استفاده کنید. بهتر است که تعدادی بیشتر از حد معمول وسایل ضدعفونی با خود به همراه ببرید. به هرحال مسافرت است و شاید به هر دلیلی کم بیاورید. نکته مهم اینکه دستکش و ماسک خود را حتماً بعد از هر استفاده و قبل از ورود به اتاق یا خودرو در داخل یک سطل آشغال درب دار بیندازید.
 • الکل یا مایع ضدعفونی کننده سطوح همیشه همراه خود داشته باشید. قبل از سوار شدن به ماشین، حتماً دستگیره‌ها، فرمان و دیگر تجهیزات آن را با الکل ضدعفونی کنید. فقط مراقب باشید که در استفاده زیاده‌روی نکنید تا ریه یا پوست بدن شما به دلیل الکل آسیب نبیند.
 • به اشیای عمومی در سطح شهر مانند میله‌های در سطح خیابان، میله‌های اتوبوس، صندلی، دیوار و غیره دست نزنید. اگر هم مجبور به دست زدن شدید، حتماً سریع دست خود را بشویید.
 • در هنگام بنزین زدن از خودرو پیاده نشوید و از متصدی جایگاه بخواهید تا برای شما سوخت‌گیری را انجام دهد. اگر خود انجام می‌دهید، حتماً از دستکش برای فشار دادن دکمه‌ها و برداشتن نازل استفاده کنید.
 • در مکان‌های شلوغ نروید. در حال حاضر تمامی مکان‌های گردشگری شهرها از طرف دولت بسته است و اجازه باز شدن ندارند؛ اما خیابان‌ها و ادارات و غیره شلوغ هستند. با فاصله از افراد بروید. اجازه هم ندهید تا کسی به شما نزدیک شود.
 • مواد غذایی با خود به همراه ببرید. البته به هر حال در سفر تازه نگه داشتن مواد غذایی سخت است؛ اما مواد غذایی خشک و آجیل‌جات آسیبی نخواهند دید. اگر مجبور به میل کردن غذا در رستوران شدید، حتماً به مکان مورد اطمینان بروید. البته رستوران‌ها فقط اجازه دارند که غذای بیرون بر ارائه کنند. شما می‌توانید آن‌ها را گرفته و در خودرو یا اتاق خود سرو کنید. البته بهتر است که غذا را یک بار خودتان گرم کنید.
 • در جلسات با دیگر افراد، حتماً فاصله اجتماعی را رعایت کنید. علاوه بر این موضوع، حتماً ماسک و دستکش به همراه داشته باشید و از دست دادن یا روبوسی خودداری کنید.
 • مراقب باشید که دستان خود را به چشم، گوش یا داخل دهان نبرید. اگر سرفه یا عطسه هم کردید، حتماً آرنج خود را برای جلوگیری از پخش شدن عطسه مانع قرار دهید.
 • به هیچ وجه به حیوانات در سطح خیابان دست نزنید. اگر هم خواستید که به آن‌ها غذا بدهید، در یک فاصله دورتر گذاشته و از آن نقطه فاصله بگیرید.
 • از وسایل مشترک شرکت یا ادارات استفاده نکنید. حتماً با خودتان لیوان، بشقاب، قاشق و چنگال ببرید. مطمئن باشید که کسی از این کار شما ناراحت نخواهد شد. اصلاً رعایت این مسئله در مسافرت، اگر بحث کرونا هم نباشد، الزامی نیست.
 • وقتی آدرس می‌پرسید، اجازه ندهید که شخص مقابل به خودروی شما نزدیک یا برای بهتر گفتن آدرس سر خود را به داخل خودرو وارد کند.

در واقع به صورت کلی در سفر، در رعایت اصول بهداشتی باید رفتار سختگیرانه‌تری از خود نشان دهید. ممکن است که شما در سفر دچار کرونا شوید؛ اما خود را نشان ندهد. بعد که به خانه آمدید، آنگاه این ویروس سلامتی اعضای خانواده شما را تهدید خواهد کرد. نکته مهم اینکه اگر علائم ویروس کرونا را در بدن خود احساس می‌کنید، به هیچ وجه سفر نروید. همچنین تا می‌توانید از سفرهای غیرضروری بپرهیزید و تمامی جلسات خود را به صورت اینترنتی برگزار کنید. به هر حال باید این شرایط را تحمل کرد تا ویروس کرونا به طور کامل از کشور برود.